Edukacja domowa

Serdecznie zapraszam do współpracy wszystkich rodziców dzieci uczonych w domu

Jestem mamą, która przez kilka lat uczyła dwóch synów w ramach edukaji domowej. Wiem więc z doświadczenia, ile trudu i poświęcenia wymaga samodzielne uczenie dzieci, rozumiem ogrom determinacji i poczucia odpowiedzialności, które czują rodzice zabierający dzieci ze szkoły. Znam gorycz niezrozumienia ze strony dyrektora szkoły i nauczycieli. Wiem wiele o uczuciach związanych z lękiem przed egzaminami i stresem dla dziecka, który te egzaminy wywołują.

Każdy psycholog wie, że problemy drugiego człowieka może zrozumieć tylko osoba, która doświadczyła tego samego. Ja doświadczyłam. Kiedy bowiem mój synek kończył pierwszą klasę, był dzieckiem zestresowanym, zniechęconym do nauki. Drugą klasę przerabiał już w domu ze mną i z młodszym bratem, który właśnie zaczynał zerówkę. Mijały lata, a ja przekonywałam się coraz bardziej do trafności podjętej decyzji. Wiedziałam, że nigdy więcej nie narażę moich dzieci na stresy, przez które przechodził starszy syn w pierwszej klasie. Postanowiłam, że będę ich uczyła w domu aż do matury, chyba że będzie kiedyś szkoła, w której to ja będę decydowała o sposobie podejścia do dziecka. Od stycznia 2012 roku taka szkoła jest. I od tego czsu moi synowie są jej uczniami.

Mam nadzieję, że jako dyrektor szkoły sprostam oczekiwaniom rodziców i dzieci edukacji domowej. Zwłaszcza, że ze szkołą współpracują Iza i Emilka Budajczak, czyli pierwsza w Polsce mama i jej córka, które przecierały ścieżki edukacji domowej w naszym kraju. Cieszę się, że przyjęły moje zaproszenie do współpracy. Każdy rodzic będzie mógł porozmawiać z Izą o nurtujących go problemach, wspólnie szukać sposobów dotarcia do dziecka, pokonywania zniechęcenia, odnajdywania motywacji. Jestem przekonana, że wspólnie możemy pomóc naszym dzieciom.

Joanna Strzelecka

Rada szkoleniowa

Rok szkolny 2012/2013 rozpoczęliśmy szkoleniową Radą Pedagogiczną dotyczącą edukacji domowej. Radę poprowadził dr hab. Marek Budajczak, pracownik naukowy Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uznany w Polsce autorytet w dziedzinie edukacji domowej, autor książki dokonującej dogłębnej analizy porównawczej edukacji domowej w Polsce i na świecie. Pan Marek wraz ze swoją żoną Izabelą, jako pierwsi w Polsce rodzice, podjęli decyzję o nauczaniu w domu swoich dzieci i konsekwentnie realizowali to nauczanie przez kilkanaście lat. Dzisiaj ich dzieci, Emilka i Paweł, są już dorosłe.

Pan Marek rozpoczął szkolenie od nakreślenia zgromadzonym nauczycielom rysu historycznego domowego nauczania oraz omówił zapisy prawa polskiego w tej kwestii. Następnie przeszedł do opisu, na czym polega uczenie dzieci w domu przez rodziców, jakimi cechami te dzieci się charakteryzują i czego od szkoły oczekują ich rodzice. Kiedy skończył, wywiązała się dyskusja. Nauczyciele mieli wiele pytań, na które Pan Marek odpowiadał rozwiewając pojawiające się wątpliwości i prostując niezrozumiałe kwestie.

Efekty tej rady widoczne były natychmiast. Nauczyciele przygotowali jasne i przejrzyste zakresy wiedzy dla uczniów edukacji domowej, zapisanych do naszej szkoły. Zakresy objęły wyłącznie podstawę programową. Teraz kończą opracowywanie treści egzaminów pisemnych i ustnych. Robią to, moim zdaniem, rewelacyjnie. Udowadniają, że egzamin nie musi być stresem, a dziecko, aby wykazać się znajomością podstawy, nie musi wyjść z egzaminu wycieńczone.
J.S.

Artykuł w tygodniku "Wprost" z sierpnia 2011 r.
W artykule rozmowa z Joanną Strzelecką, obecnie dyrektorem naszej szkoły.

Podaję kontakty i adresy  w sprawie edukacji domowej:

Emilia Budajczak - koordynator ds. edukacji domowej, tel kom. 602 403 492
Izabela Budajczak - konsultant ds. edukacji domowej, tel. kom. 602 403 492;  homeed@poczta.onet.pl
Joanna Strzelecka - dyrektor szkoły, tel. kom. 535 305 150;    karinia1@op.pl

Szkoła Podstawowa w Lubczynie